ზურაბიშვილის ახალი პლატფორმა ახალი ნამდვილად არაა, სახელის გარდა, ზურაბიშვილს უნდოდა, ყველა პარტიის ლიდერი ყოფილიყო, მაგრამ ვერ მოახერხა, რადგან სწორი ნაბიჯები არ ან ვერ გადადგა -გიორგი ბარამიძე
დიდი ვნებათაღელვაა, სალომე ზურაბიშვილის ახალ პლატფორმაზე ენმ-ს რა პოზიცია აქვს? ზურაბიშვილის ახალი პლატფორმა ახალი ნამდვილად არაა, სახელის გარდა. დრომ კარგად დაგვანახა, რომ სალომე ზურაბიშვილს უნდოდა, ყველა დემოკრატიული პარტიის ლიდერი ყოფილიყო, მაგრამ, სამწუხაროდ, ეს ვერ მოახერხა, რადგან ამისთვის სწორი ნაბიჯები არ ან ვერ გადადგა, – ამის შესახებ „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი, გიორგი ბარამიძე სოციალურ ქსელში წერს.
როგორც ბარამიძე აღნიშნავს, სალომე ზურაბიშვილმა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ არც თანამებრძოლად აღიქვა და არც ამ პარტიის გუნდისადმი პატივისცემა გამოუვლენია.
„როცა გინდა, იყო ადამიანების (ან პოლიტიკური ძალების) ლიდერი, აუცილებელი პირობაა, იყო ჯერ (პირველ რიგში) ამ ადამიანების თანამებრძოლი. თანამებრძოლობა გულისხმობს ერთმანეთის პატივისცემას. ყველამ დავინახეთ, რომ ქალბატონმა სალომემ ენმ არც თანამებრძოლად აღიქვა და არც ჩვენი გუნდისადმი პატივისცემა გამოუვლენია. მეტიც, ენმ-ს დამფუძნებელი და უალტერნატივო ლიდერი და საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი პოლიტიკურ პატიმრადაც კი არასდროს მოუხსენებია. არაფერს ვამბობ, რომ თავის დროზე, ქალბატონ პრეზიდენტს შეეძლო, გამოეყენებია მის ხელში (კომპეტენციაში) არსებული ბერკეტი და იგი პუტინის მძევლობიდან გაეთავისუფლებია – გამოიყენებდა რა შეწყალების მექანიზმს.
ეს მაინც რომ გაეკეთებინა, ივანიშვილის მონა მოსამართლე ვერ გამოიყენებდა სასჯელების შეკრებითობის პრინციპს და მიშას 12.5 წელს ვერ მიუსჯიდა. ამიტომ საუბარი, რომ „მერე რა, რომ არ შეიწყალა“, აზრსმოკლებულია.
ამის მიუხედავად, ჩვენი ემოციები თუ უთანხმოება გადავდეთ უკანა პლანზე და ქალბატონი ზურაბიშვილის პლატფორმის ყველა შეხვედრასა თუ კონსულტაციაში მივიღეთ მონაწილეობა. უდავოა, ქალბატონ ზურაბიშვილს ჰყავს მისი მხარდამჭერები და მიმდევრები.
იგი, მთელი ამ ბოლო თვეების განმავლობაში, მისი პარტიის შექმნაზეც საუბრობდა. ჩვენ პატივს ვცემთ მის მომხრეებს და ყველა იმ ადამიანს, ვისაც მიაჩნია, რომ რუსულ რეჟიმთან ბრძოლაში, მათი ლიდერი უნდა იყოს სალომე ზურაბიშვილი. ისევე, როგორც ჩვენ პატივს ვცემთ ყველა ადამიანს, თუ პოლიტიკურ ლიდერს, ვინც ოდნავ მაინც, რეალურად, რამეს გააკეთებს, რუსული, მოღალატეთა და კრიმინალთა რეჟიმის დასამარცხებლად. ამიტომ ჩვენ ამ პატივისცემისა და ქვეყნისა და ქართული საზოგადოების ინტერესების გათვალისწინებით, ვითანამშრომლებთ ყველა ამგვარ პოლიტიკურ ძალასთან და მათ ლიდერებთან. ასევე ერთგული ვრჩებით, ჩვენ მიერ ხელმოწერილი „ქართული ქარტიის“ პრინციპებისა.
ამავდროულად, ყველას მინდა გავახსენო, რომ რეჟიმთან ბრძოლის კუთხით, ჩვენი ხედვა და მიზნები, დიდი ხნის წინ ჩამოაყალიბა და გააჟღერა მიხეილ სააკაშვილმა. ჩვენი მიზანია ყველა დემოკრატიული, პატრიოტული ძალის ერთიანობა.
ჩვენ გვჯერა, რომ ერთიანი ბრძოლით გაცილებით მეტს და სწრაფად მივაღწევთ. ერთიანობას ითხოვს ჩვენი საზოგადოებაც. ერთიანობა რომ ჩვენი ბრძოლის მთავარი გზა არის, ამის გამო (გაგახსენებთ) ენმ-ს ოფიციალური, იურიდიული სახელიც კი შევუცვალეთ და მას ახლა „ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობა“ ჰქვია“, – წერს გიორგი ბარამიძე.
ამასთან, გიორგი ბარამიძე აღნიშნავს, რომ სამწუხაროდ, არც არჩევნებამდე და ვერც მის შემდეგ, დღემდე ძირითადი პოლიტიკური პარტიების ერთიანობა ვერ მოხერხდა.
„ვერ შეძლო ეს ვერც ქალბატონი სალომე ზურაბიშვილის ხელმძღვანელობით მიმდინარე პროცესმა. უფრო მეტიც, ქალბატონმა ზურაბიშვილმა ახლახან განაცხადა, თურმე „ერთიანობის იდეა შემოგდებულიაო“. ცხადია, ასეთი დამოკიდებულებით, იგი ოპოზიციის ერთიანობაზე არც და ვერც იმუშავებდა. შედეგიც სახეზეა.
დაიკარგა ძალიან დიდი და ძვირფასი დრო. ქართველი ხალხის პროტესტს სანუკვარი შედეგი ჯერ არ მოუტანია. ჩვენი საზოგადოება გაწბილებულია და სამართლიანად საყვედურობს ყველა ოპოზიციურ პარტიასა, თუ ლიდერს. მაგრამ არც ისეა საქმე, რომ ჩვენი საზოგადოების ძალისხმევას მნიშვნელობა არ ქონდა და გარკვეული შედეგები არ მოუტანია. სწორედ ხალხის პროტესტის დამსახურებაა, რომ ივანიშვილის მოღალატეთა ბანდა მსოფლიოში ნორმალურმა არავინ აღიარა, მის ე.წ. პარლამენტში არავინ შევიდა, საქართველოს მეგობარმა სახელმწიფოებმა რეჟიმს სანქციები დაუწესეს და სხვა.
ასე რომ, არც უიმედობას უნდა მივეცეთ, არც ის ვთქვათ, რომ არაფერი გამოვა, ან ბრძოლას აზრი არ აქვს. აქვს და შედეგი აუცილებლად მოვა და საერთო გამარჯვებას, მჯერა, აუცილებლად მივაღწევთ.
ყველა დაბრკოლებისა და სირთულის მიუხედავად, ენმ გააგრძელებს საქართველოს გადარჩენისთვის ბრძოლას. ასევე ჩვენი გუნდი, ქვეყნის ყველა ჯანსაღ, პატრიოტულ ძალასთან აუცილებლად ითანამშრომლებს.
ამავდროულად, მოღალატეთა რეჟიმის მხრიდან, ენმ დევნისა და გაუქმების მცდელობის მიუხედავად, ჩვენ გავაგრძელებთ პარტიის რეფორმირებასა და გაძლიერებას.
ენმ არის იდეა. ენმ არის ჩვენი ხალხი, ვინც ამ იდეის გარშემო მიშამ გააერთიანა. ენმ იდეა არის გამთლიანებული, ძლიერი, დემოკრატიული, განვითარებული, ქართული, მაშასადამე ევროპული სახელმწიფოს აშენება, ნატო-სა და ევროკავშირში გაწევრიანება.
არა მოღალატე კრიმინალთა რეჟიმს! თავისუფლება მიშას და ივანიშვილის ბანდის ყველა სხვა პოლიტიკურ პატიმარს! დიდება საქართველოს!, – წერს გიორგი ბარამიძე.
უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი მარინ ლე პენისთვის გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანის გამო საფრანგეთის სასამართლოს მწვავედ აკრიტიკებს
უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, პიტერ სიიარტო ბრიუსელის ელიტას ორმაგ სტანდარტებში ადანაშაულებს და საფრანგეთის სასამართლოს ულტრამემარჯვენე პარტიის ლიდერის მარინ ლე პენისთვის გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანის გამო მწვავედ აკრიტიკებს.
უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის აზრით, ეს ე.წ. ლიბერალი დემოკრატის მიერ პოლიტიკური ოპონენტების დევნის მაგალითია.
„საფრანგეთის სასამართლოს გუშინდელმა განაჩენმა ყველაფერი ცხადყო: ეს არის ე.წ. „ლიბერალური დემოკრატიის“ რეალური მნიშვნელობა. ანუ ჭეშმარიტი პატრიოტების ჩამოშორება ყველაფრის ფასად – სასამართლოს გადაწყვეტილებების, გარეშე ჩარევების ან თუნდაც მკვლელობის მცდელობის გზით. ეს მაშინ, როდესაც ომის მომხრე ბრიუსელის ელიტას შეუძლია ის აკეთოს, რაც მოესურვება“, – დაწერა სიიარტომ.
ფრაზით “არსებობს მარტო ორი სქესი”, ტრამპმა ხელის ერთი მოსმით გააუქმა მთელი კვაზიმეცნიერული იდეოლოგიური ცოდნები, რომლის დამკვიდრებას ამდენი წელი ცდილობდნენ -ლევან გიგინეიშვილი
პროფესორმა, ლევან გიგინეიშვილმა, კონსერვატიულ პორტალ geo-first.com-თან ინტერვიუს დროს ისაუბრა დონალდ ტრამპის პოლიტიკასთან დაკავშირებით, თუ რამდენად რთული იქნება „დიფ სთეითთან“ ბრძოლა და რა შედეგებს გამოიღებს აღნიშნული ბრძოლა აშშ-სა და მთელი მსოფლიოსთვის.
გიგინეიშვილის თქმით, საოცარი იყო, რომ ფრაზით „არსებობს მარტო ორი სქესი“, ტრამპმა ხელის ერთი მოსმით გააუქმა მთელი კვაზი მეცნიერული იდეოლოგიური ცოდნები, რომლის დამკვიდრებას ამდენი წელის განმავლობაში ცდილობდა „დიფ სთეითი“.
„ამას მხოლოდ მომავალი აჩვენებს. დიდი ჯახები და კონფლიქტები იქნება, ცხადია. ისე, საოცარი იყო, რომ ფრაზით „არსებობს მარტო ორი სქესი“, ტრამპმა ხელის ერთი მოსმით გააუქმა მთელი კვაზიმეცნიერული იდეოლოგიური ცოდნები, რომლის დამკვიდრებას ამდენი წელი ცდილობდნენ და რომლის დამკვიდრებისთვის მილიონები კი არადა, მილიარდები იხარჯებოდა,“- განაცხადა ლევან გიგინეიშვილმა.
ამჟამად მთავრობა არის სრულად იზოლირებული ყველა პარტნიორის მიერ, რომლებიც განაგრძობენ ოპოზიციასთან და ჩემთან მუდმივ კავშირებს, ასე რომ, ჩვენ მიტოვებული არ ვართ-სალომე ზურაბიშვილი
აქციებისას, სხვადასხვა დროს არის დაკავებული დაახლოებით 400 ადამიანი, 50 ამ დრომდე ციხეში რჩება. 125-დღიანი პროტესტის დროს გადაღებული ყველა სურათი და ვიდეოკადრი აჩვენებს, რომ ის არის აბსოლუტურად მშვიდობიანი, თუმცა ეს ხდება, რადგან ჩვენ საქართველოში აღარ გვაქვს მართლმსაჯულების სისტემა, – ამის შესახებ საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა დიდი ბრიტანეთის პარლამენტის საგარეო საქმეთა კომიტეტის სხდომაზე გამოსვლისას განაცხადა.
ზურაბიშვილმა გამოსვლისას საქართველოში არსებულ ვითარებაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ კვლავ ციხეში რჩება აქციებისას დაკავებულთა ნაწილი, რომელთაც 7-დან 11 წლამდე პატიმრობა ემუქრებათ.
„არსებული ვითარება რომ არა, მოხარული ვიქნებოდი, ფიზიკურად დავსწრებოდი კომიტეტის სხდომას. არიან პოლიტიკური ლიდერები ზოგიერთი პარტიიდან, რომლებიც არიან პროევროპული პარტიები და არიან იმ მოძრაობაში, რომელიც ჩვენ ახლახან შევქმენით. ისინი დაიბარეს პროკურატურაში, სისხლის სამართლის ბრალდებით, რადგან მათ მონაწილეობა არ მიიღეს პარლამენტის მიერ წარმოებულ გამოძიებაში. ჩვენ გვქონდა არჩევნები გასულ ოქტომბერს, რომელიც მრავალმხრივ იქნა გაკრიტიკებული და რაც უფრო გადის დრო, მეტს ვიგებთ, რამდენად ფართო და დახვეწილი ოპერაცია მოხდა, რომელიც იყო ინსპირირებული რუსეთისგან და რუსული მეთოდებით. შედეგად, პოლიტიკურმა პარტიებმა უარი თქვეს პარლამენტში შესვლაზე და მის ლეგიტიმურად ცნობაზე. პარლამენტი შეიკრიბა არაკონსტიტუციური ფორმით, კონსტიტუციის დარღვევით. არჩევნებიდან მალევე, ერთ თვეზე ნაკლებ დროში, არალეგიტიმურმა პრემიერ-მინისტრმა გააკეთა განცხადება, რომ აჩერებს დისკუსიებს ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე. არჩევნებზე მანიპულაციამგაყალბებამ და პრემიერის მიერ გაკეთებულმა განცხადებამ საქართველოში მასშტაბური საპროტესტო აქციების დაწყება განაპირობა, რომელიც დღემდე გრძელდება. მაგალითისთვის, გუშინ ძალიან მნიშვნელოვანი დღე იყო, აღინიშნებოდა საიუბილეო თარიღი 1991 წელის 31 მარტიდან. გაიმართა მასშტაბური პროტესტი, რომელსაც მრავალი ათასი ადამიანი დაესწრო“, – განაცხადა ყოფილმა პრეზიდენტმა.
სალომე ზურაბიშვილის განცხადებით, პროტესტი გრძელდება ქვეყნის სხვადასხვა ნაწილში და მოიცავს ქვეყნის სხვადასხვა სეგმენტს, რადგან, „პრაქტიკულად, ყველა, ასე თუ ისე, რეპრესიული კანონების ქვეშ მოექცა“.
„ალბათ გსმენიათ „რუსული კანონის“ შესახებ, რომელიც იყო ასლი იმისა, რასაც რუსეთი აკეთებს სამოქალაქო საზოგადოების ჩასახშობად. საქართველოში ეს პროცესი უკიდურესად სწრაფად ვითარდება და, ფაქტობრივად, ყოველ ახალ დღეს ჩვენ გვაქვს ახალი კანონები, რომლებიც არის ასევე ასლები იმისა, რასაც რუსეთი აკეთებს – ძალადობით ქუჩაში, ადამიანების საკუთარი სახლიდან, მეტროდან გატაცებით, მათი გაუჩინარებით და შემდეგ პოლიციის რომელიმე განყოფილებაში აღმოჩენით. სხვადასხვა დროს არის დაკავებული დაახლოებით 400 ადამიანი, ზოგი – ადმინისტრაციული წესით, ზოგი კი – სისხლის სამართლის კოდექსით, იმის მიუხედავად, რომ ეს პროტესტი იყო აბსოლუტურად მშვიდობიანი. მათგან დაახლოებით 50 ამ დრომდე ციხეში რჩება და მათ ემუქრებათ 7-დან 11 წლამდე პატიმრობა. ადამიანებს, რომლებიც კარგად ნაცნობი არიან საზოგადოებისთვის, ეპყრობიან, როგორც კრიმინალებს. 125-დღიანი პროტესტის დროს გადაღებული ყველა სურათი და ვიდეოკადრი აჩვენებს, რომ ის არის აბსოლუტურად მშვიდობიანი, თუმცა ეს ხდება, რადგან ჩვენ საქართველოში აღარ გვაქვს მართლმსაჯულების სისტემა“, – განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
ამასთან, საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა დღეს პარლამენტის მიერ მიღებულ რამდენიმე კანონზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საკანონმდებლო ორგანოში არანაირი დებატები არ იმართება.
„დღეს პარლამენტმა მიიღო სამი სხვადასხვა კანონი. პარლამენტში არანაირი დებატები არ იმართება. კანონი კომიტეტების სამ ეტაპს სულ რაღაც სამ დღეში გადის. ერთი კანონი არის ე.წ. ამერიკული „ფარა“, რომელიც არის ახალი რუსული კანონი და ანიჭებს მეტ უფლებამოსილებას, რომ შეზღუდოს და შეაკავოს არასამთავრობო ორგანიზაციები. მეორე არის საბჭოთა დროინდელი სისხლის სამართლის მუხლის აღდგენა სახელმწიფო ღალატის შესახებ. მესამე კანონი ზღუდავს მედიას და მათ უწესებს დამატებით შეზღუდვებს ფინანსური კონტროლისა და კონტენტის კონტროლის გზით. ასევე, არის სხვა კანონები საჯარო სამსახურის შესახებ, რომელიც მოითხოვს საჯარო მოხელეებისგან უშუალო უფროსებისგან მიიღონ ნებართვა, თუ მათ სურთ რამე საგანმანათლებლო აქტივობაში ჩართვა. ყველაფერი ეს მხოლოდ ერთ დღეში მოხდა. ეს სახელმძღვანელო, რომელიც აშკარად არ დაწერილა საქართველოში, სწრაფი ტემპით ხორციელდება პარლამენტის და მთავრობის მიერ, რომლებიც წარმოადგენენ მხოლოდ ერთ პარტიას და ერთ კაცს, მსახურებიან ივანიშვილს“, – განაცხადა ზურაბიშვილმა.
მისივე თქმით, საქართველოში ამ ეტაპზე არ არსებობს არც ერთი დამოუკიდებელი ინსტიტუტი.
„ყველა ინსტიტუტი ექვემდებარება ერთპარტიულ მართვას. ისინი ნიშნავენ საკუთარ ხალხს და ეს ეხება სასამართლოებს, უზენაეს სასამართლოს, საკონსტიტუციო სასამართლოს, ეროვნულ ბანკს, რომელსაც როგორც ვიხილეთ, გუშინ ჰქონდა ოფიციალური შეხვედრა ჩინეთის ცენტრალურ ბანკთან, ეს ეხება ყველა მარეგულირებელ კომისიას, რომელთა შორის მედიის მარეგულირებელიცაა. პრეზიდენტის ინსტიტუტი იყო უკანასკნელი დამოუკიდებელი ინსტიტუტი, მათ სცადეს ჩემს წინააღმდეგ იმპიჩმენტის პროცედურა, თუმცა ეს იყო ბოლო დამოუკიდებელი ინსტიტუტი. ასე რომ, ეს არის ის მდგომარეობა, რომელშიც ვართ. შეკითხვაზე, გავხდებით თუ არა ჩვენ ბელარუსი, ვფიქრობ, არის ძალიან მნიშვნელოვანი სხვაობა. ეს არის ეტაპი, რომელზეც აქ სამოქალაქო საზოგადოება იმყოფება. საბჭოთა პერიოდშიც კი, ის იყო მედეგი და მანამდეც. საქართველოს მოსახლეობა განსხვავებული ხასიათის არის, სამოქალაქო საზოგადოება და არასამთავრობო ორგანიზაციები ჯერ კიდევ ძალიან ცოცხალია. ფაქტია, რომ სიტუაცია არის განსხვავებული, რადგან საქართველო არის ქვეყანა, რომელიც სრულიად დამოკიდებული და მხარდაჭერილი იყო ჩვენი ამერიკელი და ევროპელი პარტნიორების მიერ, რომლებიც დაგვეხმარნენ პოლიციის და არმიის შექმნასა და რეფორმირებაში. ამჟამად მთავრობა არის სრულად იზოლირებული ყველა პარტნიორის მიერ, რომლებიც განაგრძობენ ოპოზიციასთან და ჩემთან მუდმივ კავშირებს, ასე რომ, ჩვენ მიტოვებული არ ვართ“, – განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
“რასაკვირველია რუსეთმა განახორციელა ინტერვენცია, რუსეთი ახდენს ოკუპაციას, პროცესების ასე განვითარების სცენარის რეალიზაცია კი უდავოდ სააკაშვილმა მოახდინა, წინააღმდეგ შემთხვევაში იმ მოღალატეობრივ აქტს ხელს არ მოაწერდა!”-გია ვოლსკი
რასაკვირველია რუსეთმა განახორციელა ინტერვენცია, რუსეთი ახდენს ოკუპაციას, პროცესების ასე განვითარების სცენარის რეალიზაცია კი უდავოდ სააკაშვილმა მოახდინა, წინააღმდეგ შემთხვევაში იმ მოღალატეობრივ აქტს ხელს არ მოაწერდა! ყველა მხარე მოგებული დარჩა, პირადად სააკაშვილის ჩათვლით, წააგეს ქართველებმა, აფხაზებმა, ოსებმა, ზოგადად საქართველომ! – წერს პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი, გია ვოლსკი.
მისივე თქმით, სად დაიწერა სცენარი – ეს შეკითხვა ღიად რჩება.
“და კიდევ ერთხელ!
საქმე მარტო იმაში კი არაა, თუ რატომ არ გამოიყვანეს ხალხი გარდაუვალი განსაცდელის ზონიდან ინტერვენციამდე, არამედ არგამოყვანის ახსნაა მთავარი
“ვერ გავაფრთხილეთო” და მორჩა.
არ მორჩა! ამასთან დაკავშირებულ მთავარ შეკითხვას არ სცემენ პასუხს – რატომ აცხადებდნენ საგარეო საქმეთა და სახელმწიფო მინისტრები 4, 6 და 8 აგვისტოს დილამდე რომ ინტერვენცია არაა მოსალოდნელი? რატომ უბრძანეს უწყებებს არ გამოსულიყვნენ? რატომ გვაჯერებდნენ, რომ მოსკოვი გაოცებულია სეპარატისტების პროვოკაციების გამო? შესაბამისად არც აგვისტოს დასაწყისში, ინტენსიური სროლების დროს და არც შემდგომ, არ ატეხეს განგაში, არ მიმართეს გაეროს უშიშროების საბჭოს საგანგებო შეკრების მოთხოვნით!
ჯერ 9 აგვისტოს ბრძანებულებაში მიუთითა სააკაშვილმა, რომ შემოჭრა 8 აგვისტოს მოხდა, ხოლო ოქტომბერში კი ოფიციალურად მოაწერა ხელი იმაზე, რომ რუსეთმა საქართველოს აგრესიის საპასუხოდ იმოქმედა!
ან სრულ საინფორმაციო ვაკუუმში იყვნენ, რაც გამორიცხულია, ან განზრახ ჩაიდინეს დანაშაული.
გამაოგნებლად ცინიკურია ამის განმარტებაც – არ გვინდოდა გვეჩვენებინა, რომ ომისთვის ვემზადებოდითო! დაზუსტებით შემიძლია ვთქვა, რომ ჯერ კიდევ ივლისიდან იყო დაზვერვის წერილობითი შეტყობინება ინტერვენციის მზადებაზე. ან რა დაზვერვა სჭირდებოდა შემოჭრის გარდაუვალობას თუკი სარაკეტო შეტევას დაიწყებდი, თანაც გადაიღებდი და იმავე ღამეს მთელ მსოფლიოს მოსდებდი ამ ამბავს.
და ბოლოს, მთავარი კითხვა – რა კონსპირაციულმა გეგმამ იმოქმედა ასეთი გარემოების შექმნაზე?!
ან რა ნამუსით ეფარებიან ბრძოლის ველზე დაცემული და მიტოვებული სამხედროების გმირობას?! კიდევ კარგი მოვედით და საერთაშორისო სასამართლოები მოვიგეთ, თორემ ჩვენი ჯარიც დამნაშავედ ჰყავდათ გამოცხადებული!
რასაკვირველია რუსეთმა განახორციელა ინტერვენცია, რუსეთი ახდენს ოკუპაციას, პროცესების ასე განვითარების სცენარის რეალიზაცია კი უდავოდ სააკაშვილმა მოახდინა, წინააღმდეგ შემთხვევაში იმ მოღალატეობრივ აქტს ხელს არ მოაწერდა! ყველა მხარე მოგებული დარჩა, პირადად სააკაშვილის ჩათვლით, წააგეს ქართველებმა, აფხაზებმა, ოსებმა, ზოგადად საქართველომ!
სად დაიწერა სცენარი? ეს შეკითხვა რჩება ღიად. ან იქნებ ორი სცენარი დაიწერა და სააკაშვილი ორივეს მოერგო?…” – წერს გია ვოლსკი.
ბადრი ჯაფარიძე აცხადებს, რომ პროკურატურაში დაიბარეს და მზად არის, მაგისტრატ მოსამართლესთან გამოცხადდეს
“ლელო-ძლიერი საქართველოს“ ერთ-ერთი ლიდერის, ბადრი ჯაფარიძის განცხადებით, პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მიმართვის საფუძველზე დაწყებული „უსაფუძვლო გამოძიების” ფარგლებში პროკურატურაში დაიბარეს.
როგორც ჯაფარიძე აცხადებს, ის მზად არის, მაგისტრატ მოსამართლესთან გამოცხადდეს.
„თბილისის პროკურატურიდან დამიკავშირდა გამომძიებელი მარტა ყიყინაშვილი. მოწმის სახით სურთ ჩემთან გასაუბრება.
პირველ რიგში, მათ მიერ გამოგზავნილ წერილში არ არის მითითებული, თუ რომელი სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით სურთ ჩემი მოწმის სახით გამოკითხვა. ეს ყველაფერი მხოლოდ ჩემი ადვოკატის განხორციელებული სატელეფონო ზარის შედეგად დაზუსტდა.
რა თქმა უნდა, აღნიშნული გამოკითხვა უკავშირდება ე.წ. პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის მიმართვის საფუძველზე დაწყებულ უსაფუძვლო გამოძიებას.
შესაბამისად ვსარგებლობ საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 113-ე მუხლით მონიჭებული უფლებით და მზად ვარ ადვოკატთან ერთად ჩვენების მისაცემად, პროკურატურის ნაცვლად გამოვცხადდე მაგისტრატ მოსამართლესთან“,- წერს ჯაფარიძე საკუთარ „ფეისბუქ“ გვერდზე.
ლევან დავითაშვილმა და რობინ დანიგანმა აშშ-ის ახალ ადმინისტრაციასთან ეკონომიკური თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს – ეკონომიკის სამინისტრო
ამერიკის შეერთებული შტატების ახალ ადმინისტრაციასთან ეკონომიკური თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს საქართველოს პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ლევან დავითაშვილმა და აშშ-ის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, რობინ დანიგანმა ეკონომიკის სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე, რომელსაც ასევე ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე გენადი არველაძე და აშშ-ის საელჩოს ეკონომიკურ საკითხთა სექციის ხელმძღვანელის მოადგილე, დაიანა კოსტა ესწრებოდნენ. ამის შესახებ ეკონომიკის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი.
მათივე ცნობით, ელჩთან შეხვედრაზე ლევან დავითაშვილმა საქართველოს ეკონომიკურ პრიორიტეტებზე ისაუბრა და ხაზი გაუსვა იმ შესაძლებლობებს, რომლებიც ამ კონტექსტში მნიშვნელოვანი იქნება ორივე ქვეყნისთვის.
ინფორმაციის თანახმად, მხარეებმა ასევე განიხილეს ამერიკის ახალი ადმინისტრაციის მიერ გაცხადებული ეკონომიკური პრიორიტეტები და თანამშრომლობის საკითხები სხვადასხვა მიმართულებით, მათ შორის, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების, ვაჭრობის, ტრანსპორტისა და ლოგისტიკის, შუა დერეფნის, ასევე ენერგეტიკის სფეროში ინვესტიციებისა და თანამშრომლობის წახალისების შესახებ.
„როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, მიმდინარე წელს სან ფრანცისკოში დაგეგმილია საქართველოს ფარგლებს გარეთ პირველი ტექნოლოგიური ჰაბის შექმნა, რომლის მიზანი იქნება ქართული სტარტაპ კომპანიების ინტერნაციონალიზაციის და გლობალურ ბაზრებზე წვდომის მხარდაჭერა, ასევე საქართველოს ინოვაციების ეკოსისტემით გლობალური ტექნოლოგიური კომპანიების, უცხოური ვენჩურული ფონდებისა და ენჯელ ინვესტორთა ქსელების დაინტერესება. როგორც რობინ დანიგანმა განაცხადა, აშშ-ის საელჩო აქტიურად დაუჭერს მხარს აღნიშნულ პროექტს, რომელიც საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ეკონომიკის სამინისტროს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს მიერ ერთობლივად განხორციელდება.
ეკონომიკის სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე მხარეებმა ასევე განიხილეს სავაჭრო მისიების ხელშეწყობის საკითხები, რომლებიც ორ ქვეყანას შორის განხორციელდება. შეხვედრაზე ითქვა, რომ უახლოეს თვეებში აღნიშნული მისიების ფარგლებში ქართული კომპანიები ამერიკას, ხოლო ამერიკული კომპანიები საქართველოს ეწვევიან. სავაჭრო მისიებს საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრო და აშშ-ის საელჩო საქართველოში ხელს აქტიურად შეუწყობენ”, – ნათქვამია ინფორმაციაში.
“მსოფლიო ომის აჩრდილი უკან იხევს”-Le Figaro
ფრანგულ გაზეთ „ფიგაროში“ (Le Figaro) სათაურით: „მსოფლიო ომის აჩრდილი უკან იხევს“ გამოქვეყნებულია ინტერვიუ გეოპოლიტიკის ექსპერტთან, პარიზის პოლიტიკური კვლევების ინსტიტუტის პროფესორთან ფრედერიკ ენსელთან, რომელიც მრავალრიცხოვანი წიგნების ავტორია. მან ამას წინათ დაწერა ახალი წიგნი სახელწოდებით „მსოფლიო ომი არ იქნება“, რომლის გაყიდვა გასულ კვირას დაიწყო. „ფიგაროს“ ჟურნალისტი რონან პლანშონი ფრედერიკ ენსელს ესაუბრება.
გთავაზობთ ინტერვიუს შემოკლებულ ვარიანტს:
– როგორც ცნობილია, თქვენ წიგნი მანამდე დაწერეთ, სანამ აშშ თავის პოზიციას შეიცვლიდა უკრაინასთან დაკავშირებით. თქვენ ისევ თვლით, რომ მსოფლიო ომი არ იქნება?
– დონალდ ტრამპის პოზიციის მკვეთრი ცვლილება, რომელიც ევროპისა და უკრაინის მხარდაჭერისადმი უარით გამოიხატება (მას ევროპისადმი მუდამ დამცინავი დამოკიდებულება ჰქონდა) იგი ევროპას მუდამ დაცინვით ქედმაღლურად უყურებდა), წიგნში გამოთქმულ პროგნოზს უფრო აძლიერებს. მსოფლიო ომების დაწყების ერთ-ერთი აუცილებელი პირობაა წინამძღვრების გაჩენა დიდი სახელმწიფოების ერთმანეთთან შეტაკებისათვის, რომლებიც მზად იქნებიან მასშტაბურად გამოიყენონ სამხედრო ძალა და ამისთვის კონფლიქტში მოკავშირეებიც ჩააბან. რასაკვირველია, რუსეთისა და აშშ-ის ერთმანეთთან დაახლოება უკრაინის ხარჯზე საერთაშორისო დღის წესრიგში სერიოზულ მორალურ საკითხებს აყენებს, თუმცა იმავდროულად ხელს უწყობს იმას, რომ მსოფლიო ომის აჩრდილმა უკან დაიხიოს, ანუ ორი უძლიერესი ბირთვული სახელმწიფოს ურთიერთობების დათბობა მესამე მსოფლიოს ომის დაწყების ალბათობას ავტომატურად ამცირებს.
– თქვენ წერთ, რომ დონალდ ტრამპი გამოუცნობი, უპროგნოზო პიროვნებაა, მაგრამ საბოლოოდ მაინც როგორ თვლით, რამდენად არის მოსალოდნელი მისგან დაუფიქრებელი და სპონტანური გადაწყვეტილებების მიღება?
– დონალდ ტრამპის კომპასს ორი პოლუსი აქვს: პირველი – აბსოლუტური მერკანტილიზმი. როცა აშშ ერთ დოლარს ხარჯავს, პრეზიდენტს ორი დოლარის დაბრუნება სურს. თავისი ვიცე-პრეზიდენტისაგან ჯეიმს დევიდ ვენსისაგან განსხვავებით, დონალდ ტრამპი იდეოლოგი კი არ არის, არამედ სუფთა პრაგმატიკოსი, რომელიც თვლის, რომ მისი ქვეყანა დიდ თანხას ძალზე დიდი დროის განმავლობაში იხდის ევროპული სახელმწიფოების – ნატოს წევრების – რუსეთის საფრთხისაგან დასაცავად, ანუ იმ ქვეყნისაგან, რომელსაც დონალდ ტრამპი საშიშ მოწინააღმდეგედ არ მიიჩნევს. დონალდ ტრამპის აზრით, რუსეთთან კარგი ეკონომიკური ურთიერთობა ამერიკას უფრო მეტ მოგებას მოუტანს, ვიდრე ის ეკონომიკური, ტექნოლოგიური და სავაჭრო კავშირების გაწყვეტა, რომელიც უკვე სამ წელზე მეტია გრძელდება უკრაინაში ომის დაწყების მომენტიდან. იმავე პრინციპით დონალდ ტრამპი არ გამოდის საუდის არაბეთის წინააღმდეგაც, რომელიც აშშ-ის ეკონომიკაში ათობით მილიარდ დოლარს აბანდებს და ამას მომავალშიც გააგრძელებს.
მეორე პოლუსი, რომელიც პირველიდან გამომდინარეობს: დონალდ ტრამპს არ ახასიათებს იდეოლოგიური კონფრონტაცია. საგარეო პოლიტიკაში იგი ხელმძღვანელობს მხოლოდ ერთი საკითხით: „რის მიცემა შეუძლია ამა თუ იმ ქვეყანას ამერიკისათვის?“. იგი ეძებს სარგებელს ორივე მხარისათვის, თუმცა, ბუნებრივია, უპირატესობას მაინც ამერიკას ანიჭებს. გარდა ამისა, დონალდ ტრამპი უარყოფს სამხედრო ინტერვენციონიზმს, რადგან ასეთი პოლიტიკა დიდ ადამიანურ და მატერიალურ დანახარჯებს ითხოვს.
– თქვენ წერთ, რომ ნებისმიერი გეოპოლიტიკური არჩევანი გამომდინარეობს ეკონომიური რაციონალურობისაგან და ამით ცდილობთ დაამტკიცოთ, რომ უახლოეს წლებში მსოფლიო ომი არ დაიწყება… 1914 წელსაც აცნობიერებდნენ მსოფლიოს ლიდერები კონფლიქტის უდიდეს ხარჯებს, ადამიანების მრავალრიცხოვან მსხვერპლს, მაგრამ ომი მაინც დაიწყო. განა დღევანდელი მმართველები უფრო პრაგმატულები არიან თავიანთ ისტორიულ პოლიტიკურ წინამორბედებთან შედარებით?
– დიახ, 1913 წელს გერმანიის იმპერიას, დიდ ბრიტანეთს და საფრანგეთს ერთმანეთთან უკიდურესად მომგებიანი სავაჭრო ურთიერთობა ჰქონდათ, მაგრამ მაინც გარისკეს ყველაფრის დანგრევა და ომის დაწყება… იცით, ვაჭრობისა და ლიბერალიზმის არსებობით ომის თავიდან აცილება ყოველთვის არ ხდება, თუმცა დონალდ ტრამპის პოლიტიკას, რომელიც მიმართულია ისეთ დიდ სახელმწიფოსაკენ, როგორიც რუსეთია, ომის თავიდან აცილება შეუძლია. ომები, რომლებშიც მცირე სახელმწიფოები მონაწილეობენ, და თუ ისინი დიდ ქვეყნებს არ ჩაითრევენ, ლოკალურებად დარჩებიან. სამომავლოდ მოსალოდნელია ლოკალური ომების ზრდა, თუმცა ისინი ბევრად მცირე რაოდენობისა იქნება, ვიდრე ეს იყო XVII–XVIII საუკუნეებში.
დავამატებ, რომ სისუსტის დემონსტრაცია სინამდვილეში ომის პროვოცირებას ახდენს. ყველაზე საუკეთესო წესი საფრთხის გასანეიტრალებლად პაციფიზმი კი არ არის, არამედ შეკავება – ბირთვული თუ ჩვეულებრივი. არსებობს ათობით თანამედროვე მაგალითი, როცა ორ სახელმწიფოს შეუძლიათ ერთმანეთთან ომის დაწყება, მაგრამ ამას პრაგმატული მოსაზრებით არ აკეთებენ: კონფლიქტი უფრო ძვირად დაუჯდებათ, ვიდრე უკონფლიქტობა. შეკავება – ეს უპირველესად მორალურ პრინციპს წარმოადგენს, ვიდრე პოლიტიკურ. ის სისუსტედ აღიქმება. ამიტომ ძალის დემონსტრაცია ისევ რჩება ინტერესებისა და ღირებულებების დაცვის საუკეთესო გარანტიად.
– თქვენ ამტკიცებთ, რომ ადამიანები სულ უფრო ნაკლებად უჭერენ მხარს ომების დაწყებას, მაგრამ დასავლეთში ნაციონალიზმის ზრდის ფონზე თქვენი პოზიცია პარადოქსულად ხომ არ ჩანს?
– 1950-1960-იანი წლებისაგან განსხვავებით, თანამედროვე ნაციონალისტური მოძრაობები არ ესწრაფვიან იმპერიულ ექსპანსიას და მილიტარიზმს. მათი წარმატება დაკავშირებულია მორალურ და ზნეობრივ ფასეულობებთან, იდენტურობასთან, ზოგიერთი საზოგადოების ან რეფორმის მიუღებლობასთან (მაგალითად, „ლგბტ“ და აბორტები). 1930-იან წლებში ნაციონალიზმი იმპერიულ ხასიათს ატარებდა.
გარდა ამისა, ქვეყნებში, რომლებშიც ნაციონალიზმი მკვეთრად არის გამოხატული (თურქეთი, ირანი…), მოსახლეობას არ სურს, რომ ხელისუფლება თავიანთ თანამოქალაქეებს – ჯარისკაცებს – უცხოეთში გაგზავნის რომელიმე ქვეყანასთან სერიოზული დავის არსებობის დროსაც კი. ამიტომაც ისინი ხშირად იყენებენ დაქირავებულ ძალებს – ეს არის პრაქტიკა, რომელიც  XVIII საუკუნიდან აღარ არსებობდა. დღეს კი ანკარა სარგებლობს სირიელი თურქმენებით, ირანის ხელისუფლება კი ეყრდნობა შიიტურ მოლაშქრეებს, რომელთა შეგროვება პაკისტანში და ავღანეთში. იმიტომ, რომ ირანის ნაციონალისტურად განწყობილი მოსახლეობას არ მოსწონს უდიდესი თანხების დახარჯვა „ჰეზბოლასათვის“, რომელიც თეირანის მოკავშირედ აღიქმება.
ჩინეთში არასოდეს არ ჩატარებულა გამოკითხვები მოსახლეობის დამოკიდებულებაზე ომების მიმართ. მაგრამ ცნობილია, რომ კომპარტია კონფიდენციალურად გაურიგდა საკუთარ ხალხს: ჩემი მხრიდან უზრუნველყოფილი იქნება მშვიდობა, უსაფრთხოება და ეკონომიკური განვითარება, თქვნი მხრიდან კი უარი პოლიტიკურ პროტესტებზე. თუ გავითვალისწინებთ, თუ რა ზიანი მიაყენა ჩინეთს კორონავირუსთან დაკავშირებულმა აბსოლუტურმა ლოკდაუნებმა და  მასობრივმა პროტესტებმა (რომლებიც, სხვათა შორის, დაუსჯელი დარჩა), კომუნისტური ხელისუფლება ასჯერ გაზომავს რისკებს, ვიდრე ომის დაწყებას გადაწყვეტს
მოამზადა სიმონ კილაძემ
წყარო: